Nedoplatky za vytápění a jak jim předejít

Venkovní teploty klesají, podzim přichází, před námi je celá topná sezóna a před řadou pronajímatelů strašák v podobě nedoplatků za teplo, které se budou z nájemníka snažit vypáčit. Pojďme se proto podívat, co se dá udělat proto, aby mezi námi a naším nájemníkem nedocházelo ke zbytečným dohadům kvůli abnormální spotřebě, která přinese nedoplatky.

termoregulační hlaviceV první řadě si položme otázku: umíme my sami správně regulovat používaný zdroj tepla? A v řadě druhé: vysvětlili jsme to našemu nájemníkovi? Pokud ne, můžeme se po vyúčtování nákladů na teplo zlobit sami na sebe, rozčilovat se nad tím, jak vysoký účet za teplo na nás čeká, a připravovat se na nepříjemné jednání.

Ponechme stranou případ, kdy je vytápění v pronajímaném bytě individuální, a je zajištěno elektřinou nebo plynem. Zde je pochopitelně nejjednodušší elektřinu a plyn na nájemníka převést. I tak je ale rozumné jej se správnou obsluhou zařízení seznámit, předat mu návod a sdělit své zkušenosti.

V bytě s dodávkou tepla z teplárny na nájemníka ale náklady za teplo nepřevedeme. Na radiátorech máme měřiče a termoregulační hlavice a nejspíš budeme čelit tomu, jak nájemník umí nebo neumí točit „kohoutem“. Snadnost otáčení často přímo nahrává tomu, aby věci neznalý obyvatel bytu kroutil „kohoutem“ jako smyslů zbavený. A tak namísto toho, aby si nastavil příjemnou teplotu a nechal termoregulační hlavici ji udržovat, otočí s hlavicí až na doraz. Když se v místnosti udělá teplo, naopak stáhne výkon na nulu. Není to příliš moudré, ale budiž. V účtu za teplo se to obvykle moc neprojeví. Dramaticky se ovšem projeví, když na nejnižší hodnotu výkon nestáhne během větrání. Hlavice se totiž po otevření okna ze všech sil bude snažit dohnat teplotu v místnosti na nastavenou hodnotu. Do radiátoru bude pouštět všechno teplo, které v té chvíli bude mít ve stoupačce k dispozici… a na měřiči tepla budou vesele naskakovat naměřené jednotky.

A co symbol sněhové vločky? Pokud je na vaší termoregulační hlavici symbol sněhové vločky, umožňuje její nastavení pro případ, že by byl radiátor v prostorách, kde by mohlo mrznout. Typicky na chalupě, v suterénu nezatepleného domu, ve skladišti a podobně. V této poloze bude hlavice hlídat teplotu tak, aby radiátor nezamrzl. To se většinou bytů vůbec netýká a tak tato funkce v bytě příliš využití nenajde.

Naše doporučení:

Vždy seznamte svého nájemníka s tím, jak se obsluhuje a reguluje zdroj tepla v bytě, který mu pronajímáte.

Aby Vaše pronajímání opravdu fungovalo, doporučujeme přečíst si manuál „5 zásad chytrého pronajímatele“. Po letech práce v oboru a pronajímání v roli vlastníka i nájemce, jsme pro Vás sestavili výběr z toho nejdůležitějšího. Vznikly tak chytré zásady pronajímání. Nechcete-li ponechat nic náhodě, objednejte si jej a držte se toho, co funguje. Nic to nestojí (manuál je zcela zdarma), není to dlouhé ani příliš do detailu pitvající dílo, ale jde o to nejzásadnější ze zásadního a to jak pro ostřílené pronajímatele, tak pro naprostého nováčka, který pronajímá poprvé v životě.