2. 4. 2020 Návrh odkladu řádného termínu pro předání vyúčtování záloh na služby a spotřeby energií

Dobrý den,

včera večer (středa 1. 4. 2020) zveřejnila Vláda ČR na tiskové konferenci, v souvislosti se současnou situací v ČR, sadu projednávaných a zaváděných opatření ke zmírnění dopadů. Některé z nich se přímo dotýkají pronajímatelů, tedy Vás. Postupně, tak, jak budou zaváděny, Vás o nich budeme informovat, vývoj každodenně sledujeme.

Jedním z opatření, které se týká měsíce dubna, je navržení odkladu řádného termínu pro předání vyúčtování záloh na služby a spotřeby energií. Za normálních okolností je termín pro dodání vyúčtování do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období. U ročního vyúčtování by to v tomto roce, za rok uplynulý, bylo do 30. 4. 2020. Na Ministerstvu pro místní rozvoj navrhli, že lhůtu prodluží do 31.8.2020, protože by se mohlo stát, že se nepodaří vyúčtování udělat. Ministryně konkrétně uvedla:

„Což je teď samozřejmě velmi problematické, protože odečty tepla, teplé vody v mnohých bytech dálkově nelze udělat, proto je odloženo vyúčtování o čtyři měsíce až do 31. srpna 2020.“ Navazující finanční narovnání, související s tímto vyúčtováním, je prodlouženo do konce dubna 2021.

UPOZORŇUJEME, ŽE JDE O NÁVRH, KTERÝ TEPRVE BUDE SCHVALOVÁN

Všichni dobře víme, že odečty v bytových domech probíhají na přelomu prosince a ledna. V praxi se nestává, že by vyúčtování účetní a správcovské firmy do konce dubna nedoručily a společenství vlastníků a družstva jej vlastníkům jednotek/členům družstva nepředala. Sdělení, že nyní není v mnohých bytech možné udělat odečty dálkově, nepovažujeme tudíž za relevantní; může se ale stát, že v důsledku omezení činnosti nebudou schopny termín dodržet správní firmy. A také se může stát, že bude mít navrhované opatření nakonec trochu jinou podobu.

I když je nyní pohyb po Praze složitější a prezentování zájemcům o bydlení je omezené, stále pracujeme. Objekty do nabídky přijímáme, prohlídky realizujeme a nájemní smlouvy vyhotovujeme. Pokud právě řešíte pronájem (anebo se na to chystáte) neváhejte se na nás obrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby Vaše pronajímání opravdu fungovalo, doporučujeme přečíst si manuál „5 zásad chytrého pronajímatele“. Po letech práce v oboru a pronajímání v roli vlastníka i nájemce, jsme pro Vás sestavili výběr z toho nejdůležitějšího. Vznikly tak chytré zásady pronajímání. Nechcete-li ponechat nic náhodě, objednejte si jej a držte se toho, co funguje. Nic to nestojí (manuál je zcela zdarma), není to dlouhé ani příliš do detailu pitvající dílo, ale jde o to nejzásadnější ze zásadního a to jak pro ostřílené pronajímatele, tak pro naprostého nováčka, který pronajímá poprvé v životě.