2. 4. 2020 Návrh odkladu řádného termínu pro předání vyúčtování záloh na služby a spotřeby energií

Dobrý den,

včera večer (středa 1. 4. 2020) zveřejnila Vláda ČR na tiskové konferenci, v souvislosti se současnou situací v ČR, sadu projednávaných a zaváděných opatření ke zmírnění dopadů. Některé z nich se přímo dotýkají pronajímatelů, tedy Vás. Postupně, tak, jak budou zaváděny, Vás o nich budeme informovat, vývoj každodenně sledujeme.

Jedním z opatření, které se týká měsíce dubna, je navržení odkladu řádného termínu pro předání vyúčtování záloh na služby a spotřeby energií. Za normálních okolností je termín pro dodání vyúčtování do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období. U ročního vyúčtování by to v tomto roce, za rok uplynulý, bylo do 30. 4. 2020. Na Ministerstvu pro místní rozvoj navrhli, že lhůtu prodluží do 31.8.2020, protože by se mohlo stát, že se nepodaří vyúčtování udělat. Ministryně konkrétně uvedla:

„Což je teď samozřejmě velmi problematické, protože odečty tepla, teplé vody v mnohých bytech dálkově nelze udělat, proto je odloženo vyúčtování o čtyři měsíce až do 31. srpna 2020.“ Navazující finanční narovnání, související s tímto vyúčtováním, je prodlouženo do konce dubna 2021.

UPOZORŇUJEME, ŽE JDE O NÁVRH, KTERÝ TEPRVE BUDE SCHVALOVÁN

Všichni dobře víme, že odečty v bytových domech probíhají na přelomu prosince a ledna. V praxi se nestává, že by vyúčtování účetní a správcovské firmy do konce dubna nedoručily a společenství vlastníků a družstva jej vlastníkům jednotek/členům družstva nepředala. Sdělení, že nyní není v mnohých bytech možné udělat odečty dálkově, nepovažujeme tudíž za relevantní; může se ale stát, že v důsledku omezení činnosti nebudou schopny termín dodržet správní firmy. A také se může stát, že bude mít navrhované opatření nakonec trochu jinou podobu.

I když je nyní pohyb po Praze složitější a prezentování zájemcům o bydlení je omezené, stále pracujeme. Objekty do nabídky přijímáme, prohlídky realizujeme a nájemní smlouvy vyhotovujeme. Pokud právě řešíte pronájem (anebo se na to chystáte) neváhejte se na nás obrátit.

Nedoplatky za vytápění a jak jim předejít

Venkovní teploty klesají, podzim přichází, před námi je celá topná sezóna a před řadou pronajímatelů strašák v podobě nedoplatků za teplo, které se budou z nájemníka snažit vypáčit. Pojďme se proto podívat, co se dá udělat proto, aby mezi námi a naším nájemníkem nedocházelo ke zbytečným dohadům kvůli abnormální spotřebě, která přinese nedoplatky.

termoregulační hlaviceV první řadě si položme otázku: umíme my sami správně regulovat používaný zdroj tepla? A v řadě druhé: vysvětlili jsme to našemu nájemníkovi? Pokud ne, můžeme se po vyúčtování nákladů na teplo zlobit sami na sebe, rozčilovat se nad tím, jak vysoký účet za teplo na nás čeká, a připravovat se na nepříjemné jednání.

Ponechme stranou případ, kdy je vytápění v pronajímaném bytě individuální, a je zajištěno elektřinou nebo plynem. Zde je pochopitelně nejjednodušší elektřinu a plyn na nájemníka převést. I tak je ale rozumné jej se správnou obsluhou zařízení seznámit, předat mu návod a sdělit své zkušenosti.

V bytě s dodávkou tepla z teplárny na nájemníka ale náklady za teplo nepřevedeme. Na radiátorech máme měřiče a termoregulační hlavice a nejspíš budeme čelit tomu, jak nájemník umí nebo neumí točit „kohoutem“. Snadnost otáčení často přímo nahrává tomu, aby věci neznalý obyvatel bytu kroutil „kohoutem“ jako smyslů zbavený. A tak namísto toho, aby si nastavil příjemnou teplotu a nechal termoregulační hlavici ji udržovat, otočí s hlavicí až na doraz. Když se v místnosti udělá teplo, naopak stáhne výkon na nulu. Není to příliš moudré, ale budiž. V účtu za teplo se to obvykle moc neprojeví. Dramaticky se ovšem projeví, když na nejnižší hodnotu výkon nestáhne během větrání. Hlavice se totiž po otevření okna ze všech sil bude snažit dohnat teplotu v místnosti na nastavenou hodnotu. Do radiátoru bude pouštět všechno teplo, které v té chvíli bude mít ve stoupačce k dispozici… a na měřiči tepla budou vesele naskakovat naměřené jednotky.

A co symbol sněhové vločky? Pokud je na vaší termoregulační hlavici symbol sněhové vločky, umožňuje její nastavení pro případ, že by byl radiátor v prostorách, kde by mohlo mrznout. Typicky na chalupě, v suterénu nezatepleného domu, ve skladišti a podobně. V této poloze bude hlavice hlídat teplotu tak, aby radiátor nezamrzl. To se většinou bytů vůbec netýká a tak tato funkce v bytě příliš využití nenajde.

Naše doporučení:

Vždy seznamte svého nájemníka s tím, jak se obsluhuje a reguluje zdroj tepla v bytě, který mu pronajímáte.

Parkování v modrých zónách v Praze

Od konce letních prázdnin 2016 parkujeme v Praze zase o něco složitěji. Úředníci si na nás připravili změny v parkování v modrých zónách. A aby to nebylo příliš fádní, přidali k nim ještě oranžové parkovací zóny a parkovací zóny zelené a fialové. Navíc nejsou pravidla v různých městských částech úplně stejná, všechny barvy nejsou parkovánípoužity všude a změny nezačínají platit všude ve stejný čas. A tak co je možné v modré na Praze 5, není možné v modré třeba na Praze 1, 2, 3 a 7. Omezení volného parkování se týkají i míst od centra města poměrně hodně vzdálených. Může to mít nějaký vliv na pronajímání? Může a má.

Kde můžeme parkovat my a kde může parkovat náš nájemník?

Abychom ve vybraných částech Prahy získali možnost parkovat tam, kde bydlíme, musíme tam mít nahlášen trvalý pobyt. Nájemníci jsou na tom úplně stejně. Takže pokud někomu pronajmeme byt například v ulici Korunní na Praze 2, měli bychom počítat s tím, že bude chtít někde poblíž i parkovat a aby toho dosáhl, zřídí si místo trvalého pobytu na Praze 2. Pak může parkovat na místech vyčleněných pro rezidenty, podle pravidel, která jsou pro parkování v této městské části stanovena.

Naše doporučení:

Udělejte si jasno v tom, kde a jak se smí v Praze parkovat. Existuje místo, kde je objasněno, jak to s jednotlivými barevnými zónami vlastně je. Možnosti parkování v konkrétní ulici zjistíte zde.

Aby Vaše pronajímání opravdu fungovalo, doporučujeme přečíst si manuál „5 zásad chytrého pronajímatele“. Po letech práce v oboru a pronajímání v roli vlastníka i nájemce, jsme pro Vás sestavili výběr z toho nejdůležitějšího. Vznikly tak chytré zásady pronajímání. Nechcete-li ponechat nic náhodě, objednejte si jej a držte se toho, co funguje. Nic to nestojí (manuál je zcela zdarma), není to dlouhé ani příliš do detailu pitvající dílo, ale jde o to nejzásadnější ze zásadního a to jak pro ostřílené pronajímatele, tak pro naprostého nováčka, který pronajímá poprvé v životě.