Jak pronajmout byt

Hledáte osvědčený postup na to, jak pronajmout byt, dům nebo nebytovku? Existuje. Jenže i to, co jednomu pronajímateli fungovalo dobře, nemusí fungovat Vám. Takže se pojďme podívat, jak na to. Časy se mění a ke každému pronajímání bytu, nebo domu či nebytovky se vyplatí přistupovat s ohledem na aktuální situaci a především individuálně. Na následujících řádcích si řekneme jak, proč a na co si dát pozor.

Zákon o pronajímání bytů hovoří poměrně jasně – to, jak pronajmout byt, upravuje občanský zákoník v paragrafu 2235 a paragrafech následujících. Stejné paragrafy upravují i pronájem domu. Pronájem nebytových prostor je pak upraven (dle účelu nájmu) paragrafy 2201, 2302 a 2332. Občanský zákoník popisuje co je a co není možné. Na co si dát při pronájmu bytu pozor už ale zákon neříká. Postavit proto pronájem pouze na respektování zákona možné není. Na straně pronajímatele i na straně nájemce jsou totiž jejich přání a potřeby a, mimo jiné, také lidský faktor.

Jak na to?

1. Jak pronajmout byt, dům nebo nebytovku? Nejprve si udělejme jasno v tom, jakému nájemci bychom jej nejraději pronajali.

A první komplikace je na světě. Od roku 2009 u nás platí zákon č. 198/2009 Sb., tzv. antidiskriminační. Od začátku tedy musíme počítat s tím, že se při svém výběru nájemce budeme muset vypořádat s tím, že jej nebudeme moci odmítnout například kvůli jeho národnosti, vyznání nebo sexuální orientaci. Na druhou stranu ale nikde není psáno, že si musíme plácnout s tím, kdo nám hned od počátku nevyhovuje.

2. byt, dům nebo nebytovku připravíme

Napadá Vás otázka, zda je potřeba mít prostory čisté, uklizené a s funkčním osvětlením? Jasně, že je to potřeba. A nejen to. Je dobré si uvědomit, že naše prostory nejspíš nejsou jedinými podobnými na trhu a potenciální nájemce si vybírá. Často první dojem dokáže nevratně pokazit to, o co se snažíme – tedy získat nájemcův obdiv, vyvolat v něm touhu a přivést jej k rozhodnutí. Uklizeno, vyvětráno a rozsvíceno máme, takže…

3. nabídněme jej a vyberme správného nájemce

Je celkem jedno, jestli se byt, dům nebo nebytovku pokoušíme pronajmout bez realitky anebo za pomoci realitní kanceláře – správného nájemce vybrat musíme v každém případě. S ohledem na výše zmíněný antidiskriminační zákon si dáme záležet. Někdy výběr chvíli trvá a některé zájemce je třeba odmítnout. Náš pocit z potenciálního nájemce je bezpochyby důležitý a vyplatí se na něj dát. Víte ale, že je o budoucím nájemci možné získat údaje například z insolvenčního rejstříku? Bylo by chybou si jej neprověřit.

4. uzavřeme dobrou (pod)nájemní smlouvu

Dobrá nájemní nebo podnájemní smlouva musí být vyvážená a oběma stranám musí poskytnout určitou ochranu jejich práv, zájmů a v případě pronajímatele i majetku. Mohl by se hodit nějaký univerzální vzor? Některý ano, jiný ne. I v případě, že by nějaký vzor ale upotřebitelný byl, není rozumné jej použít bez toho, aby nám jej na míru upravil někdo, kdo je s problematikou pronajímání dobře obeznámen. Kdo ví, jaké situace během nájemního vztahu nastávají a co všechno se za jednotlivými paragrafy skutečně skrývá. Takže stojí za to zamyslet se nad tím, zda si nenechat udělat smlouvu na míru úplně od začátku a nechat do ní zahrnout to, co je pro nás důležité.

Uzavřením nájemní nebo podnájemní smlouvy to ale nekončí – naopak. Náš vztah s nájemníkem právě začal. Pokud chceme, aby pronájem vydržel a dobře fungoval, je potřeba udělat ještě celou řadu kroků a držet se některých pravidel.

Chcete se při pronajímání vyhnout chybám?

Pronájmy se zabýváme již více než 20 let a výše uvedené je ve skutečnosti  jen hodně zjednodušeným nástinem toho, co se při pronájmu musí nebo vyplatí udělat. Pronajímáme pro své klienty a současně jsme v rolích pronajímatelů i nájemců. Náš pohled na to jak pronajmout byt celou problematiku je tedy opravdu komplexní. S výběrem nájemce si dáváme záležet a tak není neobvyklé, když nájemci v pronajatých prostorách vydrží podstatně déle, než po dobu, na jakou byl nájem původně sjednán. To je pro většinu pronajímatelů zajímavé. Zde se můžete podívat, jak to děláme.

Navíc jsme pro Vás sestavili výběr toho nejdůležitějšího. Prostřednictvím níže uvedeného formuláře si ZDARMA objednejte a přečtěte manuál „5 zásad chytrého pronajímatele“. Vzápětí po vyplnění a odeslání formuláře Vám bude zaslán odkaz na jeho stažení.