Analýzy stavu dlouhodobých pronájmů bytů v Praze
Duben 2025
Každoroční vyúčtování záloh na energie a služby je tady. Pro někoho brnkačka, pro jiného nutné zlo, pro dalšího noční můra. Zapomeňme na rebely, kteří se zákonnou povinností nenechají rozhodit, a podívejme se, jak se k vyúčtování správně postavit.

Vyúčtování záloh za energie a služby upravuje § 5 zákona č. 67/2013 Sb. Díky tomu je celkem jasně dáno, do kdy má být vyúčtování hotové a nájemci předané. Zjednodušeně: do konce dubna … a co do vyúčtování je a není možné zahrnout, upravuje pro změnu Občanský zákoník v § 2247. Je třicátý duben, takže pokud ještě není vyúčtování hotové, není nač čekat.
Dubnová analýza pronájmů bytů v Praze
Dubnová analýza pronájmů bytů v Praze, pravidelný report o situaci pronájmů, již padesátý osmý v pořadí, přináší informace o aktuální situaci na scéně nájemního bydlení, především o vývoji průměrného nájemného, poptávkách i nabídkách. Srovnává situaci v první polovině dubna a březnu s předchozími měsíci.
Nejprve stručně
Počet nabízených bytů v dubnu oproti březnu mírně vzrostl, stejně jako výše průměrného nájemného. Vyhledávání vykázalo sice působivý nárůst o 14,7 %, zatím ale vše nasvědčuje spíše tomu, že jde o normál a že rozdíl vznikl chybou globálních analytických nástrojů v předchozích měsících (vykázaly nesmyslně nízké údaje).
Situace v nabízení bytů
Na nejnavštěvovanějším českém realitním portálu bylo k poslednímu březnu zveřejněno 3.573 inzerátů s nabídkou bytů k dlouhodobému pronájmu. Bylo to o 1,9 % (konkrétně o 67 bytů) více než měsíc před tím, ale o 9,4 % (o 370 bytů) méně než o rok dříve. Současně s tím vidíme, že počet nabízených bytů od loňského srpna zvolna stoupá. Na české realitní „dvojce“ bylo k poslednímu březnu nabídkových inzerátů zveřejněno 2.704, „trojka“ jich prezentovala 1.752. V drtivé většině případů jde na všech realitních portálech vždy o stejné nabídky, nikoli o inzerci jiných bytů.
V březnu, podobně jako v předchozích měsících, se nejvíce bytů nabízelo na Praze 5, následovala Praha 1 a Praha 2. Stejně jako v předchozích měsících celkové nabídce dominovaly byty dvoupokojové. Největší skupinu nabízených bytů v Praze již delší dobu tvoří byty s nájemným přes 30.000 Kč měsíčně – z celkového počtu jich bylo 35,7 %. Ve srovnání s ostatními kategoriemi počet těchto bytů už po několikáté v řadě za sebou ale mírně poklesl.
Pravdou je, že ostatní kategorie mají jasně vymezené cenové rozpětí několika tisícovek, zatímco kategorie „nad 30.000 Kč“ žádný strop nemá. Spadnou tak do ní právě dražší „nekonfekční byty“, jejichž výše nájemného výši hypotetického průměrného nájemného v celkové nabídce ovlivní. Už při součtu počtu nabízených bytů v kategoriích 15.001 – 30.000 Kč zjistíme, že se v tomto patnáctitisícovém rozpětí bytů nabízí přes 2.188, což je více než polovina všech nabízených bytů a oproti předchozímu měsíci jich bezmála 300 přibylo.
Zelené a červené trojúhelníčky ukazují, ve kterých oblastech a kategoriích byty oproti předchozímu měsíci přibývaly a kde naopak ubývaly. V poli bez symbolu se počet bytů nezměnil.

Vývoj průměrného nájemného
Průměrné pražské nájemné (bez rozlišování lokality, kvality, výměry a dispozice) dosáhlo v březnu 425,40 Kč za metr čtvereční a měsíc. Oproti únoru jde o nárůst o 0,8 procenta, ve skutečnosti o 3 koruny a 50 haléřů. U průměrného sedmdesátimetrového bytu, pokud bychom takový v březnu i únoru našli, by tento nárůst znamenal rozdíl 245 Kč za měsíc za celý byt.
Za posledních 12 měsíců vzrostlo v Praze průměrné nájemné o 31,60 Kč za metr a měsíc (393,80 < 425,40 Kč/m2).
Vyjádřeno v procentech, narostlo průměrné nájemné v Praze od dubna 2024 do března 2025 o 10,69 %. Meziročně (březen 2024 vs. březen 2025) narostlo o 8,02 %. Viz tabulka.
Výše průměrného nájemného je v Praze deformována především převahou nabídky nadstandardních bytů. Reálně dosažitelné nájemné u běžných bytů je díky tomu obvykle nižší. Proto pro jeho stanovení doporučujeme detailní analýzu zohledňující konkrétní místo, velikost, typ a stav bytu, kterou na vyžádání individuálně zpracováváme (pro naše klienty zcela bezplatně).
Jen pro ilustraci: při zprůměrování všech nabídek vycházelo průměrné pražské nájemné v březnu 2025 na 425,40 Kč za metr čtvereční, u panelákových třípokojáků byl ale průměr 318 Kč za metr čtvereční a u cihlových jednopokojáků pro změnu 563 Kč za metr čtvereční.
Poptávky
V březnu 2025 vyhledali česky mluvící zájemci v prostředí českého internetu frázi „pronájem bytu Praha“ 1.488 krát. V praxi se projevil výrazný úbytek ukrajinských poptávek.
Závěr ve třech větách
Nezbývá než připomenout každoroční povinnost vyúčtování záloh na energie a služby. Věříme, že správcovské firmy nic nezanedbaly a poskytly je řádně a včas. Pokud si s vyúčtováním nájemcům nebudete vědět rady, ozvěte se – jsme připraveni s tím pomoci.
archiv všech analýz