Analýzy stavu dlouhodobých pronájmů bytů v Praze

Říjen 2024

Počet bytů a lidí v Praze

Zde je říjnová analýza pronájmů bytů v Praze, pravidelný report o situaci pronájmů, již padesátý druhý v pořadí. Tradičně se v něm věnujeme vyhodnocení aktuálního objemu poptávek po pronájmu a vývoji průměrného nájemného v předchozích měsících, s hlavním důrazem na srovnání s měsícem předchozím.

Září přineslo snížení tlaku ze strany poptávajících vysokoškolských studentů. Většina z nich nejspíš zodpovědně začala s hledáním již během letních prázdnin, což mohlo být příčinou zářijového poklesu počtu vyhledávání v prostředí českého internetu o 8,3 %. Oproti tomu mírně, přesně o 3,5 %, narostl počet bytů nabízených v Praze k pronájmu. Vývoj průměrného nájemného pokračoval v růstu – v září průměrné nájemné vyrostlo o zanedbatelných 0,3 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen (inflace) dosáhl úrovně 2,6 %.

Situace v nabízení bytů

Na nejnavštěvovanějším českém realitním portálu bylo k poslednímu září zveřejněno 2.902 inzerátů s nabídkou bytů k dlouhodobému pronájmu. Bylo to o 3,5 % (konkrétně o 99 bytů) více než měsíc před tím a o 23,8 % (o 908 bytů) méně než o rok dříve. Na české realitní „dvojce“ bylo k poslednímu září nabídkových inzerátů zveřejněno 2.160, „trojka“ jich prezentovala 1.401. V drtivé většině případů jde na všech realitních portálech vždy o stejné nabídky, nikoli o inzerci jiných bytů.

Počet bytů nabízených k pronájmu v Praze 2014 – 2024

V září, podobně jako v předchozích měsících, se nejvíce bytů nabízelo na Praze 5, následovaly Praha 1 a Praha 2. Stejně jako v předchozích měsících celkové nabídce dominovaly byty dvoupokojové. Největší skupinu nabízených bytů v Praze již delší dobu tvoří byty s nájemným přes 30.000 Kč měsíčně – z celkového počtu jich bylo 43,8 %, což bylo překvapivě o 4 % méně, než v předchozím měsíci. Významný podíl těchto bytů na celkové nabídce ovlivňuje i výši hypotetického průměrného nájemného. Ve většině kategorií bytů v září přibylo nebo se množství nabídek příliš nelišilo od množství v srpnu. V kategorii nájemného 10.000 – 12.000 Kč měsíčně ovšem došlo k poklesu o 40 %.

Vývoj nájemného

Průměrné pražské nájemné (bez rozlišování lokality, kvality, výměry a dispozice) dosáhlo v září 410,60 Kč za metr čtvereční a měsíc. Oproti srpnu jde o nárůst o 0,3 %, ve skutečnosti o snadno přehlédnutelnou 1 korunu a 30 haléřů. U průměrného sedmdesátimetrového bytu, pokud bychom takový v září i srpnu našli, by tento nárůst znamenal rozdíl 91 Kč za měsíc za celý byt.

Po haléřovém zaokrouhlení bylo průměrné nájemné za metr čtvereční a měsíc v předchozích měsících: v srpnu 408 Kč, v červenci 401 Kč, v červnu 400 Kč, v květnu 396 Kč, v dubnu 394 Kč, v březnu 395 Kč, v únoru 394 Kč, v lednu 390 Kč, prosinci 391 Kč, v listopadu 387 Kč, v říjnu 386 Kč a v září minulého roku to bylo 386 Kč. Za posledních 12 měsíců vzrostlo v Praze průměrné nájemné o 24,30 Kč za metr a měsíc (386,30 < 410,60 Kč/m2). Vyjádřeno v procentech, narostlo průměrné nájemné v Praze od října 2023 do září o 6,29 %. Meziročně (září 2024 vs. září 2023) narostlo o 6,48 %.

Vývoj průměrného nájemného v Praze 2014 – 2024

Výše průměrného nájemného je v Praze deformována především převahou nabídky nadstandardních bytů. Reálně dosažitelné nájemné u běžných bytů je díky tomu obvykle nižší. Proto pro jeho stanovení doporučujeme detailní analýzu zohledňující konkrétní místo, velikost, typ a stav bytu, kterou na vyžádání individuálně zpracováváme.

Jen pro ilustraci: při zprůměrování všech nabídek vycházelo průměrné pražské nájemné v září 2024 na 410,60 Kč za metr čtvereční, u panelákových třípokojáků byl ale průměr 333 Kč za metr čtvereční a u cihlových jednopokojáků pro změnu 557 Kč za metr čtvereční.

Poptávky

Vyhledávání fráze „pronájem bytu Praha“

V září 2024 vyhledali česky mluvící zájemci v prostředí českého internetu frázi „pronájem bytu Praha“ 2.060 krát. Je to o 8,3 % méně než v srpnu. Oproti minulému září se ovšem počet vyhledávání snížil o bezmála 650.

Topná sezóna v plném proudu

Přestože za sebou máme horké léto a velmi teplý nástup podzimu, začátek topné sezóny je neodvratný. Důrazně doporučujeme seznámit nájemce s ovládáním vytápění a to jak těch řešených individuálně, tak těch závislých na centrální dodávce tepla. Současně připomínáme informační povinnost, která se týká většiny pronajímatelů, pronajímajících byt v bytovém domě s centrální dodávkou tepla – podrobně jsme se tomu věnovali v článku zde. Nebudete-li si vědět rady, případně pokud si nebudete jistí, neváhejte se na nás obrátit. I když téma vytápění může na první pohled vypadat nudně, ve skutečnosti postupně pronajímatelům přináší nové a nové povinnosti, jejichž neznalost a nedodržení nás může přijít pořádně draho.

Závěr ve třech větách

Problémům, plynoucím z povinností ohledně vytápění, se dá předejít. Začátek topné sezóny může být správným okamžikem, kdy záležitosti kolem vytápění zkontrolovat a případně dát dopořádku. Těmi asi nejdůležitějšími v oblasti tepla jsou: správně nastavené zálohy, bezproblémově fungující systém vytápění a předané instrukce ohledně ovládání a regulace vytápění.

archiv všech analýz